Etiketler

, , , , ,

Tarifin tava versiyonunu Refika’nın Mutfağı’nda bulup denemiştim birkaç yıl evvel, fikir için kendisine minnettarım çünkü diyet yaparken ziyafet çekmek istiyorsanız bu tarif bir harika👌

Son zamanlarda kilo verme hızımız biraz yavaşlayınca biz de haftanın bir iki günü sadece sebze ağırlıklı beslenme kararı aldık. İlk haftamıza bir ziyafet ile başladık üstelik sadece benim için değil mantı özleyen eşimin de bayram ettiği bir sebze günü oldu bugün;) Üstelik tarifi çok kolay..

Karnabaharı ince ince doğrayıp tuz ve zeytinyağı ile ovalayıp karıştırdıktan sonra 170 derece fırında kenarları hafif kahverengiye dönmeye başlayana kadar pişiriyoruz.

Üzerine hafif yoğun kıvamlı ve az sarımsaklı yoğurt dokuyoruz.

En üste de tereyağ, salça, sarımsak, domates rendesi, tuz, karabiber, kimyon ve su ile hazırladığımız mantı sosumuzu döküyoruz.

Afiyet olsun🎈👌

(ENG) Cut cauliflower into pieces, mix with olive oil and salt then put into the 170 centigrade oven and cook until edges turn to brown.

Put whipped yogurt with garlic on it.

And add the cooked tomatoes souce onto the top with the following ingredients: butter, tomato paste, garlic, grated tomatoes, salt, pepper, cumin and water.

Bon Appétit🎈👌

@annelik.elkitabi

Karnabahar Mantı – Cauliflower like Turkish Ravioli