Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

İlk göz ağrım Elif Azram dünyaya geldiğinden beri uykuyu hiç sevmedi. Azıcık uyusa diye büyük çaba sarfederdim tam uyutup yatırırdım beş dakika geçmeden tekrar bir ağlama sesi!.. Mutfağa gidip bir su içene kadardı kendime kalan zaman su daha bitmeden feryat figan!.. Zor günlerdi.. Bu nedenle emzirirken uyuduğunda direkt yatağına koyuverirdim ki hazır uyumuşken iki lokma bisey yiyeyim, biraz dinleneyim ya da çamaşır, bulaşık gibi bitmek bilmeyen ev işlerine girişeyim ama nafile..

O zamanlar bilmediğim birşey vardı emzirirken uyuyakalması aslında bir illüzyondu, gerçek bir uykuya dalıştan çok bebek için keyifti sadece, esas uykuya geçmesinden evvel atlanılmaması gereken önemli bir aşama vardı: Gazının Çıkarılması!

Gece gündüz demeden, her 3 saatte bir altını değiştir, emzir, gazını çıkart, uyut döngüsü içinde bitap düşmüş annelerin emerken uyuyakalan bebeğini “aman iyi uyudu, uyanmadan yatırayım” düşüncesiyle yatağına bırakması ne yazıkki gazla bölünen kısa uykulara yol açtığı için döngü süresini daha da kısaltacak anneye olan etkisi daha yorucu olacaktır.

Bu sebeple, her emzirme sonrası gazın çıkarılması gerekmektedir. Böylece bebekler daha rahat ve kaliteli, daha uzun süre uyuyacak, anneye dinlenmek için nispeten daha fazla vakit kalacaktır. Bebeğinizin gaz ve naz dönemi doğumdan itibaren 6 ay kadar sürebilir. Ancak dördüncü aydan itibaren kendi de gazını çıkarma konusunda birşeyler yapma çabasında olacağı için ve acı dolu ağlamaları azalacağı için yükünüz nispeten hafifleyecektir, bunu bir müjde olarak size sunabilirim:) İşte tam da bu dönem aslında biraz da naz dönemi olarak adlandırılabilir. Zira kucak istemeler, yattığı yerde kalmamalar da dördüncü ayın ardından başlamakta..

Gazın yanında kusma da bebeklerde sıkça görülür. Bu durum bebeğinizin çok süt içtiğine yorulsa da tam olarak nedeni bu değildir. “Sfinkter” denilen mide kapakçığı bebeklerde ilk bir yılda geliştiği için bebişlerimizin midesi; ağzı bağlanmamış su dolu bir poşet gibi düşünülebilir. Bu sebeple karnına bastırdıkça midesindekiler kusma şeklinde ağzından akar. Midede oluşan gazlar çıkarken de aynı şekilde midedeki sıvıyı yukarı itecekleri için kusmaya yol açabilir.

Bebeğimizin Gaz Sancısı Çektiğini Nasıl Anlarız?:

 • Açlık nedeniyle ağlıyor olmaması
 • Acı çeker gibi ağlaması
 • Bacaklarını hızlı hızlı itip çekmesi
 • Yumruğunu çaresizce ağzına sokmaya çalışması
 • Parmaklarını kusmaya çalışır gibi ağzına sokmaya çalışması

Bebeğimizin ağlayış biçiminden gaz sancısı olduğunu anlayabiliriz. Acı çekercesine ağlaması ve bacaklarını sürekli itip çekmesi, acıkınca yaptığı gibi telaşlı telaşlı yumruğunu ağzına sokmaya çalışması bizim için yeterli işaretlerdir. Hele ki son yarım saat içinde emzirdiyseniz yani açlık nedeniyle ağlamasına imkan yoksa bunun gaz çıkarma veya kaka yapma çabası nedeniyle çektiği acılara bağlı bir ağlama olduğunu anlayabiliriz.

Gaz ile en kolay biçimde başedebilme konusunda benim size önerim, ağlamaya başlamadan evvel emzirmenin hemen sonrasında gaz çıkarma işlemine başlayalım ki işler sarpa sarmadan kolay atlatabilelim.

Bu gaz çıkarma olayı öyle böyle bildiğiniz gibi değil yetişkinlerdeki gibi bir iki hık-gagla kurtulmak ne yazıkki mümkün değil. Bebeğiniz; 3-5-10-15-20 kez mini mini ya da şiddetli biçimde, üst üste gaz çıkarabilir. Yani henüz tecrübesiz annelerin gag sesini duyduktan sonra “gazını da çıkardık neden böyle oldu ki?” şeklindeki haklı serzenişleri, nazar çıkarma çabaları, bebeği acı çekerken uyutmaya çalışmaları sonucu bebeğin patlayacakmış gibi ağlama nöbetlerine kapılması aslında henüz tamamlanmamış bir gaz çıkarma sürecinin sonuçları olabilir!

Sayısı belli olmayan bu uzun gaz çıkarma süreci bebeğin rahatladığı anlaşılana kadar devam etmeli..

Bebeğinizin ağlamasının mutlaka bir nedeni vardır. Bu nedenlerden biri de şiddetli gaz sancılarıdır. Onu susturmaya çalışmak yerine gazını çıkararak acısında son vermeye odaklanmaya çalışın. Sonrasında zaten huzur bulduğuna siz de şahit olacaksınız:)

Burnu tıkalı bebekler çok hava yuttukları icin daha fazla gaz çıkarmanız gerekebilir bunu önlemek icin bebeğin nefes alışverişini takip etmeyi ve gerektiği durumlarda sümüğü temizlemeyi ihmal etmeyin.

Bebeğin Gaz Sancısının Sonlandığını Nasıl Anlarız?

Ağlamayı ve bacaklarını kendine doğru hızlı hızlı çekip itmeyi bırakır. Bıraktığınız yerde ağlamak yerine etrafı seyre ve keşfetmete başlar. Hatta rahatladığını belli eder bir şekilde esnemelere de başlarsa işte o an onu uyutma aşamasına geçebilirsiniz. Rahatça uyku moduna girecek ve uykusu gaz sancısı ile kesilmediği için bir iki saati bulan kesintisiz uykularla sizin de biraz nefes almanıza imkan verecektir.

Gaz Çıkarmanın 6 Pozisyonu

 1. Göbüşü Ovma
 2. Göbüşe Vurma
 3. Sırtı Ovma
 4. Sırta Vurma
 5. Popişe Vurma
 6. Bacakları İtme ve Çekme

Bebeklerde Gaz İle Başa Çıkma Yöntemleri – IOK Yaklaşımı

iok Gaz Çıkarma” yöntemi olarak adlandırdığım yönteme göre ben gaz çıkarma pozisyonlarını şu sıra ile uygulamanın ciddi faydasını gördüm:

 1. Baş Dizde Gözgöze Oturuş Pozisyonu: Emzirmenin hemen ardından, elime kusmalara karşı bir mendil alarak ayaklarımı koltuğa kaldırmış, dizlerimi bükmüş bir şekilde konum alıyorum. Bebeğimi; sırtı üst bacak bölgeme, başı dizlerime yaslanacak ve ayakları göbeğimde bükülecek şekilde yerleştiriyorum ve yumuşak hareketlerle karnını ovuyorum. Bu duruş; hem ilk gazları çıkarırken reflü nedeniyle kusmasını minimuma indiriyor ve elimdeki mendille kusmaları da havada yakalamamı sağlıyor, hem de bebişin kakası varsa en rahat biçimde yapmasına imkan veriyor. Derken sakin olan bebiş gaz çıkarma işlemi sürdükçe sancı ile birlikte hafif hafif hareketlenmeye ve seslenmelere başlıyor, gazların hareketi nedeniyle bunun normal olduğunu düşünüyorum. Hafif bağırmalar ve ağlamaklı olmalar kabul edilebilir fakat hiç rahat hissetmeyecek şekilde çok şiddetli ağlarsa başka bir pozisyona almanızı ya da biraz dolaştırmanızı öneririm. Hiç ağlamadan kakasını yapıp en büyük sıkıntısından bir çırpıda kurtulabilir de. Bu yönteme karşı tepkisi zaman zaman değişiyor. Fakat şunu söyleyebilirim ki kakasını en rahat şekilde yaptığı duruş biçimi bu;) Gözgöze bulunduğumuz bu pozisyona 5 ila 10 dakika devam ediyorum. Bir süre sonra bebeğinizin bacaklarını karnına doğru eğip bükerek birkaç kez gaz çıkardığına şahit olacaksınız.
 2. Baş Omuzda Sırt Ovma Pozisyonu: Sonrasında omuzuma kusma ve salyalar için bir koruma mendili sererek bebeğimin çenesi omuzuma, vücudu göğsümde gelecek biçimde kucaklayarak sırtını hafif hafif ovmaya başlıyorum ağlama ve sancısı artarsa biraz da hafif hafif sırtına ve poposuna vuruyorum ta ki gaz tamamen çıkana kadar. Bu işlemi ayakta volta atarak uygulamak daha iyi sonuçlar veriyor. Sizin de hareketinizin etkisiyle hem o daha sakin oluyor hem de anneye biraz hareket iyi geliyor;) Normalde buradaki birkaç gaz sesinden sonra bebeğinizin rahatlıyor olması lazım. Meraklı gözlerle etrafı seyretmeye başlıyor olması ya da başını omuzunuza yaslayıp uyumaya hazır olduğunu hissettirmesi lazım. Fakat bebiş kaka yapmadıysa ve midesinden ziyade bağırsaklarındaki gaz onu rahatsız ediyorsa hem bu gazlara yönelik hem de kaka yapmasını sağlayabilecek üçüncü bir yöntem daha denenebilir.
 3. Baş ve Sırt Koltukta Bacakları İtme Pozisyonu: Son olarak bebeğimi koltuk üzerinde sırt üstü yatırıp bacaklarını dizlerinden nazikçe bükerek karnına doğru yavaş yavaş itiyorum ve hafifçe bastırıyorum sonra kendime doğru cekiyorum. Bunu birkaç kez tekrarlıyorum. Benim genelde bu yönteme geçmeme pek gerek kalmadı fakat ne zaman bunu uygulasam bebişte ekstra bir rahatlama olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim özellikle çok gaz sancısı çekip ağladığında.. Yine de öncelikle ilk iki yöntemi uygulamanızı sonra bunu denemenizi öneririm.

Bu üç yöntem bebeğin durumuna göre ara vere vere şiddetli bir ağlamaya meydan vermeyecek şekilde bir döngü biçiminde birkaç kez tekrarlanabilir taa ki bebeğinizin tamamen rahatladığına emin olana kadar.

Şiddetli ağlama durumunda bebeği ikinci yöntemdeki gibi omuzumuza yaslayıp evin içinde gezdirirsek sakinleşmesini sağlayabiliriz.

Bebek sakinleştiğinde uykusu varsa esnemeler başlayacaktır bu durumda uyutma aşamasına geçebilirsiniz.

İstisnai Durumlar:

 • Bazen çok uykusu olduğu için ve gaz çıkarma işlemi onu yorduğu için de tekrar ağlamaya başlayabilir bu durumda sessiz ve sakin bir duruma geçmesini beklemeden hemen uyutma konumu alabilirsiniz. Bir süre kucağınızda salladığınızda sakinleşip esnemeye başlıyorsa doğru yoldasınız demektir. Yani gerçekten uykusu geldiği için ağlamıştır.
 • Bazen de emzirmenin ardından büyük miktarda kaka yaparsa ya da gaz nedeniyle emmeyi yarım bıraktıysa gaz çıkarma işleminin ardından hala aç olduğu için tekrar emzirmeniz gerekebilir. Gazı çıkıp rahatladıktan ya da kakayı yaptıktan sonra açlıkla aranmasından, anlamsızca ağlamasından ya da göğsünün doluluk oranından anlayabilirsiniz tekrar acıktığını. Bu çok sık olmaz ama ihtimal dahilinde. İkinci kez emzirmede zaten rahatlamış olan bebiş çok az beslenip derin bir uykuya dalacaktır büyük ihtimalle, tekrar gaz çıkarmaya gerek duymadan yatağına yaptırabilirsiniz.
 • Son olarak gece emzirmelerinde durum biraz daha farklı olabiliyor. Emme esnasında ağır bir uykuya daldığı için onu tekrar gaz çıkarma işlemine tabii tutmanıza gerek kalmayabilir. Yine de ben çoğunlukla yatağına bırakmadan evvel iok modelindeki ikinci pozisyona alıp sırtını biraz ovmayı ihmal etmiyorum, uyku halinde de gazlar çıkabiliyor ama uyanma riski de var tabii. Bunu zaman geçtikçe kendi deneyimlerinizle siz şekillendireceksiniz:)

Yazılarımı instagram üzerinden takip etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.