Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

İlk doğumumun ardından güzel kızım Elif Azra’yı kucağıma verdikleri anda bebişimin tek bildiği emme refleksi ile benim de emzirme maratonum başlamıştı.

O zamana dek en ufak hasarla karşılaşmamış göğüs uçları emmeyi henüz bilmeyen bir bebeğin ağzında evrilip çevrilip, damağında ezilip çiğnendiği için ciddi şekilde zarar görmüştü. Ve acısına dayanması çok zordu! Üstelik hepsi 1-2 günde olmuştu. Bir yandan emzirmek zorundasınız ve bir yandan canınız yanıyor, bir dolu bedenî ve ruhsal problemlerle başederken bir de gereksiz yaralarla acı çekmek.. Gerçekten zor günlerdi. Üstelik iyileşme süreci de yaklaşık bir ayı bulmuştu. Sırf bu acıya dayanamayıp emzirmeyi azaltıp sütü de azaldığı için bebeklerini bu mucizevi besin kaynağından mahrum bırakmak zorunda kalan anneler de var ne yazık ki.. Ne olur vazgeçmeyin onlara yapabileceğiniz en büyük iyilik ve hayatları boyunca yüksek paralara bile alamayacağınız en büyük hediye 2 yaşına kadar onları sütünüz ile beslemek olacaktır! O kadar basit ki aslında bir çocuğu hem bedensel hem de ruhsal olarak güçlü kılmak sadece süt vererek:)

Çok şey denedim yaraları geçirmek için fakat hiçbiri kar etmedi, çeşit çeşit göğüs ucu kremleri, ayva çekirdeği jölesi gibi.. Sonunda kendimce bulduğum bir koruma kombinasyonu ve Aile hekimliğindeki Ümmühan Hemşiremin tavsiyesi yaralarımın iyileşmesini sağlamama yardımcı oldu.

Bulduğum bu yöntemi, minik şekerim İpek’in doğumundan sonra direkt hastaneden itibaren uygulamaya başladım ve şunu mutlulukla paylaşmak istiyorum ki hiç yara olmadı:) Aynı sıkıntıları çeken bir dolu anne olduğunu biliyorum. Anne adaylarını bu yaralardan kurtarmak için de yöntemimi buradan paylaşmak istiyorum.

Öncelikle göğüs ucu kremleri bende hiç işe yaramadı o nedenle tavsiye etmiyorum ne kadar doğal dense de çocuğun onu yiyor olması da çok içime sinmiyor açıkcası. Ayva çekirdeğini suda bekletip oluşan jöle kıvamındaki kremi sürmek biraz etkili olabilir, denenebilir zor durumda fakat söylediklerimi uygularsanız bunlara hiç ihtiyacınız olmayacak bence.

Emzirme Yaralarını Önlemek İçin Gerekenler;

  1. Silikon Göğüs Ucu Koruyucu

2. Göğüs Pedi

Bu iki malzemeyi doğumdan sonra direkt kullanmaya başlamanız gerekmekte bu nedenle alıp hastane çantanıza koymanızda fayda var. Göğüs ucunuza silikon koruyucuyu taktıktan sonra göğüs pedini silikon uç ile emzirme sütyeni arasına yerleştirmelisiniz. Sütünüz çok gelirse göğüs pedini günde birkaç kez değiştirmeniz gerekebilir zira silikon koruyucunun ucunda hava delikleri bulunduğu için sütün sızmasına neden oluyor. Aynı zamanda hava alma imkanı sağladığı için göğüs ucunuzun yara olmasını engelliyor. Silikon ucu günde bir iki kez sabunlu ılık su ile yıkamanız yeterli olacaktır. Eğer sızan sütün boşa gitmesini önlemek isterseniz ki bazen sütün az gelmesi durumunda çocuk için bir damla bile elzem olabiliyor bu iki malzemenin arasına bir de Göğüs kalkanı yerleştirebilirsiniz. Göğüs kalkanını silikon uç olmadan kullanırsanız kenarlarında akıyor bu nedenle üçünü birlikte kullanmanız daha faydalı olacaktır. Göğüs kalkanı dediğim gibi çok elzem değil, sadece silikon uç ve göğüs pedi sizi hem yaralardan koruyacak hem de sütünüzün emzirdikçe sağlıkla çoğalmasını sağlayacaktır. Bu yöntemi uygulayan annelerde yara olayının hiç olmayacağını ya da çok hızlı bu sancılı süreci atlatabileceğini düşünüyorum. Umarım işe yarar sizler için de..

Bebeğinizi silikon uç ile emzirmek hem zor hem de yapay olacağı için her emzirmede pedi ve silikon ucu çıkarmanızı öneririm böylece bebeğiniz ile direkt temas halinde bulunarak onun kendini güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. Ellerini tutmayı, yanağını okşamayı, gözlerine bakmayı da ihmal etmeyin;)

Emzirme Yaralarını İyileştirmek İçin Gerekenler;

Hadi diyelim ki doğumdan önce değil de göğüs uçlarınız yaralandıktan sonra benim bu yazdığım yöntemi keşfettiniz. Bu durumda iyileşmeyi hızlandırmak için de birşey yapmanız gerekecek. Sizin ihtiyacınız olan ekstra malzeme sadece mucizevi anne sütünüz. O hem sizi iyileştirecek hem de bebeğinizi besleyip güçlendirecek içeriğe sahip. Nasıl uygulayabileceğinizi anlatalım o zaman:

  1. Anne Sütü
  2. Silikon Göğüs Ucu Koruyucu
  3. Göğüs Pedi

Her emzirme sonrasında kalan sütten biraz göğüs uçlarınıza sürün ardından silikon koruyucuyu göğüs ucunuza takın ve sonra göğüs pedini yerleştirin. Anne sütü bu yaraların iyileşmesi için en etkili ve en doğal ilaç. Silikon uç da göğüsün pamuk ya da ped ile direkt temasını engelleyerek hem hava almasını sağlayacak hem de yaraların tekrar tekrar kavlamasının ve kanamasının önünü kesecek. Göğüs pedi de sızan sütün kıyafetlerinizi ıslatmasına engel olacak. Hepsinin bir amacı var:) Bende işe yarayan bir yöntem mantıksal olarak taşlar da yerine oturduğu için genel olarak yararlı olacağına inancım tam, umarım en hızlı şekilde faydasını görürsünüz:) Umarım bu acıları hiçbir anne çekmez artık:)

Silikon ucu kullanmayı doğumdan bir, bir buçuk ay sonra kendinizi hazır hissettiğinizde bırakabilirsiniz. Artık vücudunuz gerekli adaptasyonu sağlamış olacak ve ona ihtiyacınız kalmayacaktır.

Tekrar ediyorum, bebeğinizi silikon uç ile emzirmeyin bence çok uygulanabilir bir yöntem değil üstelik bebiş için de zor ve yapay. Her emzirmede pedi ve silikon ucu çıkarın ve bebeğiniz ile direkt temas halinde bulunun. Ellerini tutmayı, yanağını okşamayı, gözlerine bakmayı da ihmal etmeyin;) Ardından anne sütü ile göğsünüzü nemlendirip silikon ucu ve üzerine göğüs pedini yerleştirerek bir sonraki ezmirme seansına kadar dinlenme şansınız varsa dinlenin, bol sıvı özellikle su tüketin ve kalsiyum içeren gıdaları tüketmeyi ihmal etmeyin. Bebişlerinizle mutlu beslenmeler..

Not: Burada deneyimlediğim iki ürünün resmini paylaştım örneklemek adına fakat illa bu markaları almanız gerekli değil, bu ürünlerin birçok muadili anne-bebek mağazalarında mevcut bütçenize en uygun olanını deneyebilirsiniz.

Yazılarımı instagram üzerinden takip etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.