Etiketler

, , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir süredir “sana yemedin mi?” reklamlarını eğlenerek ve beğenerek izlediğimizden hatta YouTube’ dan videosunu açıp Elif ve eşimle tekrar tekrar eşlik ederek izlediğimizden dolayı sonunda dayanamayıp biz de çocukluğumuza dönebilmek hevesiyle haftasonu kahvaltısına bir paket Sana aldık. Zira bizim jenerasyon sokakta oynarken komşu teyzelerden taze ekmeğe sürülen margarin ikramının tadını iyi bilir😊

Evlendiğinizden beri masaya sadece tereyağ koyduğumuz için bizim adımıza bir çılgınlık denebilecek bu hareket üzerine kahvaltı sofrasında geyik muhabbete devam ederken kızım Elif:  “bu çok faydalı değil mi?” diye sordu.

Biz bir an ne diyeceğimizi bilemeyerek birbirimize baktık sonra;

“Aslında peynir, yumurta gibi faydalı değil ama bazen büyükler böyle faydalı olmayan şeyler de tüketebilir az olmak koşuluyla fakat çocuklar hep faydalı şeyler tüketmelidir ki sağlıkla çabucak büyüyebilsinler” dedim.

Zaten bebekliğinden beri çikolata, kola gibi arada bir tükettiğimiz küçük kaçamakları buna benzer cümlelerle açıkladığımız için bu yaklaşımımıza alışkındı.

Çocuklarla neden-sonuç ilişkisine dayalı dürüst bir iletişim kurarsak aslında herşey çok daha kolay oluyor. Genel olarak ne kadar sağlıklı beslenmeye çalışırsak çalışalım arada bizim de irademizin kırıldığı noktalar olabiliyor. Bunları “büyüklere göre” olarak sınıflandırmak çocuk için yeterli bir açıklama aslında.. Tabii bu kuralı uygulamak çikolata için ekstra zor eğer tadına bir kez varılmış ise.. Yine de bu hafif zararlılar için yaklaşımımız ne kadar az ve ne kadar geç tadarsa o kadar iyi olmalı. Bu sebeple çocuklarımıza “büyüklere göre” kuralını uygun koşullarda ne kadar uzun süre uygulayabilirsek o kadar iyi olacaktır. Unutmayın ki itiraz etseler de çocuklar kuralları ve rutinleri sever ve bu onları daha güvenli hissettirir;) 

Bahsi geçen reklamın linkini aşağıda bulabilirsiniz, çocuğunuz varsa dans ederek izleyin, özellikle geçmiş yıllardaki annenin eteğini döndürerek ellerini birleştirmesine bayılıyoruz biz😀

Yazılarımı instagram üzerinden takip etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.