Etiketler

, , , , , , , ,

This Windows PowerShell and Batch combination project is created to eliminate security gap on PCs due to shared folders with everyone (with full access rights).
It search folders shared with “everyone” in a computer, list them, then optionally remove share from that folders automatically.
Boundary: Assuming that the case of having no permission to scan whole network.

It can be added scheduled tasks list to auto scan computer in a period of time.

You can go to the project page via this link.

—-

Bu proje PowerShell ve Batch scriptlerinin bir combinasyonu olarak hazırlanmıştır. Yazma amacım, bilgisayar ve network açısından bir güvenlik açığı olan “herkes” ile paylaşılmış dosya ve dizinlerin tespit edilmesi ve paylaşımın isteğe bağlı olarak kaldırılması. Betikler, bilgisayar üzerinde belirlenen alanda tüm dosya ve dizinleri tarıyor, “herkes” ile paylaşılmış tüm materyali listeliyor ve (paylaşımı kaldır) ayarı açılmışsa otomatik olarak paylaşımı kaldırıyor.

Normalde tüm ağı tarama yetkisi varsa bu işlem daha genel biçimde yapılabilir fakat tüm ağı tarama izni olmayan kullanıcılar için bilgisayarlarında bu betik ile temizlik yapmaları daha kolay olabilir.

Bu uygulama ayrıca Windows’ un zamanlı işler listesine eklenebilir ve belirli zaman aralıklarıyla bilgisayarı kontrol ederek güvenlik açığını ortadan kaldırabilir.

Proje sayfasına bu link ile ulaşabilirsiniz.