Etiketler

, , ,

Du grand au petit -  La croissance

Nesne yönelimli programlama metodolojisinin sıralı yapıya göre farklı bir bakış açısı olmakla birlikte bu bakış bilgisayarın işleri hangi sırayla ve nasıl ele aldığından ziyade yapılan işe yoğunlaşır.

Nesne yönelimli programlama metodolojisine göre bir program bir işi yapmak için biraraya gelmiş nesnelerin bütünüdür. Herbir nesne programın farklı bir parçasını oluşturur ve diğer nesnelerle programcının izin verdiği seviyede kontrollü ve ön tanımlı olarak iletişim halinde olur. Pek çok sistem farklı işlevleri olan nesnelerin biraraya gelmesinden oluşur.

Nesne yönelimli programlama gerçek dünyanın fiziki şartlarının gözlemlenmesi ve modellenmesi mantığını esas alır. Minik minik nesneler daha büyüklerini oluşturur.

Örneğin bir Java Programı; sınıflar (class) ve nesnelerden (object) oluşur. Sınıflar ve nesneler; metodlar (methods) ve değişkenlerden (variables). Metodlar ise komutlardan (statements). Bu hiyerarşik yapıyı içiçe yerleştirilmiş Matruşka Bebeklerine benzetebiliriz. Her bebek bir öncekinin küçük bir kopyasıdır ve dıştan içe doğru ilerledikçe hep aynı ince detaylarla donatılmıştır.