Etiketler

, , , ,

Selenium Tool Nedir?

Selenium, tarayıcı-tabanlı uygulamaları otomatize etmek için hazırlanmış açık kaynak kodlu bir teknolojidir. Web tarayıcınızda çalışan bir Javascript framework olarak düşünülebilir. Javascript’ in çalıştırılabildiği her yerde kullanılabilir. Selenium test adımları için “Java, Ruby, Python” gibi farklı yazılım dilleri kullanılarak Kancalar (Hooks) yazılabilir. Test edilen adres için kullanıcılar sayfaları geziniyormuş gibi bir simulasyon hazırlanabilir, belirli sayfalara özgü özel kontroller sağlanabilir.

Açık kaynak kodlu bir yazılım olan Selenium indirilerek ihtiyaca uygun biçimde şekillendirilebilir. Ancak başlangıç için en kolay elde etme yöntemi; Firefox tarayıcıya ait “Selenium-IDE” plug-in’inin kullanılmasıdır. Selenium IDE kullanmaya başlamak için ihtiyaç duyulan en temel şey biraz HTML bilgisidir.

Selenium IDE Kurulumu

Selenium IDE bir Firefox eklentisi olduğu için, öncelikle Firefox tarayıcıyı bilgisayarınıza yüklememiz gerekmektedir. Firefox’u bu adresten yükleyebilirsiniz: http://www.mozilla.org/tr/firefox/new/

Firefox kurulduktan sonra, Firefox tarayıcıyı açıp Selenium IDE eklentisini de bu adresten indirerek yükleyebilirsiniz.: http://docs.seleniumhq.org/download/

Yükleme sonrası tarayıcınızı yeniden başlatmanız gerekebilir. Yeniden başlattığınızda Firefox menüsünde Araçlar başlığı altında Selenium IDE’ yi bulabilirsiniz.