Yazılım testleri için takip edilebilecek pek çok yaklaşım mevcuttur. Bu yaklaşımlar arasından birini seçebilir ya da yine bu yaklaşımlardan yararlanarak şirketinizdeki işleyişe en uygun test sürecini kendiniz geliştirebilirsiniz.

Statik Test (Static Testing)
Statik testi tanımlayan üç test tipi mevcuttur:

  • Gözden Geçirme (Reviews), 
  • Eşdeğer Gözden Geçirme (Peer Review/Walkthrough), 
  • İnceleme (Inspection/Peer Review)

Statik test süreçleri iyi oturmamış firmalarda ve yazılımcıların bakış açısında genelde gözardı edilebilmektedir. Bu sürecin göz ardı edilmemesi; ürüne dönüşümde gerçek kaliteyi yakalamak ve tekrar tekrar aynı sorunlarla boğulmamak adına çok önemlidir.

Dinamik Test (Dynamic Testing)
Dinamik Test ise; belirli test adımlarının incelenmesi için hazırlanmış bir programın çalıştırılmasıdır. Dinamik test süreçleri bir kere yazılıp otomatik işletilen süreçler olduğu için daha yaygın kullanılmaktadır ve kullanılmalıdır da! Dinamik Test sürecinin başlaması için programın tamamlamasını beklemeye gerek yoktur. Programın birbirinden bağımsız fonksiyonları ya da tamamlanan modüllerinin testi ile süreç başlatılabilir.

Dinamik test tipleri iki çeşittir;

  • Bunlardan biri kodun beklediği girdi ve çıktıları gerçekmiş gibi sunan ve davranışını ölçen “Stubs/drivers” ismi verilen bir çeşit simulasyon kodlamasının yazılmasıdır.
  • Diğeri ise; “Debugger” ismi verilen Hata İnceleme/Ayıklama Programları yardımıyla kodun belirli bir yere kadar çalıştırılıp incelenerek adım adım ilerlenmesidir.