Uzun süredir aklımdaydı ancak İstanbul’ da yaşamaya başlayınca daha da gözüme görünmeye başladı, para için sokağa salınan, dilendirilen, cam silen çocuklar..

Can acıtan bir manzara var ortada, çocukların masumiyetini kullanarak sırtından para kazanan aileler:( Aklımda bir görüntü: Eski Türk filmlerinde kötü adamın daha da acınası duruma sokmak için çocukları sakat bırakmaya çalışması..

Bunu engellemek, çocuk istismarını durdurmak elimizde aslında! O çocukların durumundan bizler de sorumluyuz bence.. Çocuklara para VERMEMEK en doğru çözüm diye düşünüyorum. Para getiremeyen çocuk dilenmek zorunda da kalmaz değil mi? Gerçekten çok iç yakan sahneler olursa karnını doyurmak, onun için ekmek arası bişeyler, şeker ya da çikolata almak hatta okuması için bir kitap hediye etmek bir çocuğun işine fazlasıyla yarayacaktır. Verdiğimiz para ise çocuğunu okutmayan, sokaklara atan ve hayatını karartan babasının..

Çocuğun ailesi olmadığından bu duruma düştüğüne inanlar için de bir önerim var: Bildiğiniz böyle gariban ve kimsesiz çocuklar varsa onları Sosyal Hizmetler Kurumunun yeni uygulamaya koyduğu “Sevgi Evleri/Çocuk Evleri” ne yönlendirebilirsiniz. Bunca sene çocuk esirgeme kurumlarındaki adaletsizliklerin ve istismar haberlerini bizleri güvensizliğe garkettiği şu günlerde çocuklara ev ortamının sağlanacağı böyle bir projenin hayata geçirilmesi beni inanılmaz mutlu etti. İnşallah bürokrasi ve siyasetten bağımsız adı gibi sevgi dolu evleri çocuklara sunabilirler, ben umutluyum:)

Ama o çocukları artık güneşin bağrında ya da donma noktasında  o trafik lambasının yanında kırmızı da dilenip yeşilde oynamaya çalışırken görmek istemiyorum:(

Lütfen bu yazıyı dostlarınızla paylaşın ve bu bilinci yaymaya çalışalım!.. Para VERMEYELİM dilendirilen çocuklara!

SHCEK Çocuk Hizmetleri Daire Başkanlığı Telefonu: 0312 310 24 60